• Huvudsponsor
    Presenting partner
Torsdag Tor 2 November Nov
Lördag Lör 4 November Nov
Söndag Sön 12 November Nov
Fredag Fre 12 April Apr
Lördag Lör 13 April Apr
Söndag Sön 14 April Apr
Fredag Fre 19 April Apr
Lördag Lör 20 April Apr
Söndag Sön 21 April Apr

Svenska Cupen inleds i helgen

24 februari 2023 11:09
Svenska Cupen

Alingsås IF, Eskilstuna United, AIK och Umeå IK deltar i Svenska Cupens gruppspel 2023. Här alla grupper och spelschemat för turneringen.


Grupp 1

  • Alingsås IF
  • FC Rosengård
  • Kristianstads DFF
  • Linköping FC

Spelschema

26/2 15.00 FC Rosengård – Kristianstads DFF

26/2 15.00 Alingsås IF – Linköping FC

4/3 15.00 Alingsås IF – FC Rosengård

4/3 16.00 Linköping FC – Kristianstads DFF

11/3 13.00 Kristianstads DFF – Alingsås IF

11/3 13.00 FC Rosengård – Linköping FC

Alingsås IF har fått nästan svårast möjliga grupp då man ställs mot regerande serie- och cupmästarna FC Rosengård, Kristianstads DFF (trea i OBOS Damallsvenskan 2022) och Linköping FC (fyra) i Grupp 1.

Grupp 2

  • BK Häcken
  • KIF Örebro
  • Vittsjö GIK
  • Växjö DFF

Spelschema

25/2 15.00 BK Häcken – KIF Örebro

26/2 15.00 Växjö DFF – Vittsjö GIK

5/3 15.00 Växjö DFF – BK Häcken

5/3 15.00 Vittsjö GIK – KIF Örebro

12/3 15.00 KIF Örebro – Växjö DFF

12/3 15.00 BK Häcken – Vittsjö GIK

Växjö DFF vann Elitettan 2022 och spelar i OBOS Damallsvenskan i år. Därifrån hämtas samtliga motståndare i Grupp 2.

Grupp 3

  • BP
  • Eskilstuna United
  • Hammarby
  • IK Uppsala

Spelschema

26/2 15.00 Hammarby – BP

26/2 15.00 IK Uppsala – Eskilstuna United

4/3 14.00 Eskilstuna United – BP

4/3 18.00 IK Uppsala – Hammarby

11/3 15.00 BP – IK Uppsala

11/3 15.00 Hammarby – Eskilstuna United

Eskilstuna United har två tidigare seriekollegor i sin grupp, samt IK Uppsala, som slutade trea i Elitettan 2022 och i år återvänt till OBOS Damallsvenskan.

Grupp 4

  • AIK
  • Djurgården
  • Piteå IF
  • Umeå IK

Spelschema

25/2 15.00 AIK – Djurgården

26/2 14.00 Piteå IF – Umeå IK

5/3 13.00 Djurgården – Umeå IK

5/3 17.00 AIK – Piteå IF

12/3 13.00 Umeå IK – AIK

12/3 13.00 Piteå IF – Djurgården

Derbyn väntar för både AIK och Umeå IK i cupens första gruppspelsomgång, som även innehåller Djurgården och Piteå IF från OBOS Damallsvenskan.