• Huvudsponsor
    Presenting partner
Torsdag Tor 2 November Nov
Lördag Lör 4 November Nov
Söndag Sön 12 November Nov
Fredag Fre 12 April Apr
Lördag Lör 13 April Apr
Söndag Sön 14 April Apr
Fredag Fre 19 April Apr
Lördag Lör 20 April Apr
Söndag Sön 21 April Apr

Så spelas Elitettan 2023

20 december 2022 12:00
Elitettan

Spelordningen för Elitettan är klar och premiäromgången spelas den första helgen i april. Serien avslutas söndagen den 12 november.


Eskilstuna United har inte fått elitlicensen beviljad och kommer spela i Elitettan. Klubben har dock överklagat licensnämndens beslut. Beslutet har inte vunnit laga kraft ännu men beslutet har överklagats. IK Uppsala har platsen i OBOS Damallsvenskan tills annat beslutat av överklagande instanserna.

Omgång 1 (1-2 april)

AIK – Trelleborgs FF

Bergdalens IK – Bollstanäs SK

Gamla Upsala SK – Alingsås FC

Eskilstuna United – Mallbackens IF

Jitex BK – IFÖ Bromölla

Sundsvalls DFF – Lidköpings FK

Umeå IK – IK Rössö

Omgång 2 (15-16 april)

Alingsås FC – AIK

Bollstanäs SK – Gamla Upsala SK

IFÖ Bromölla – Umeå IK

IK Rössö – Sundsvalls DFF

Lidköpings FK – Jitex BK

Mallbackens IF – Bergdalens IK

Trelleborgs FF – Eskilstuna United

Omgång 3 (22-23 april)

AIK – Mallbackens IF

IFÖ Bromölla – ALingsås FC

IK Rössö – relleborgs FF

Eskilstuna United – Bergdalens IK

Jitex BK – Gamla Upsala SK

Lidköpings FK – Bollstanäs SK

Umeå IK – Sundsvalls DFF

Omgång 4 (29-30 april)

Bergdalens IK – AIK

Bollstanäs SK – Jitex BK

Gamla Upsala SK – Lidköpings FK

Eskilstuna United – IK Rössö

Mallbackens IF – IFÖ Bromölla

Sundsvalls DFF – Trelleborgs FF

Umeå IK – Alingsås FC

Omgång 5 (6-7 maj)

AIK – Gamla Upsala SK

Alingsås FC – Sundsvalls DFF

Bergdalens IK – IK Rössö

IFÖ Bromölla – Eskilstuna United

Jitex BK – Umeå IK

Mallbackens IF – Bollstanäs SK

Trelleborgs FF – Lidköpings FK

Omgång 6 (13-14 maj)

Bollstanäs SK – Alingsås FC

Gamla Upsala SK – Bergdalens IK

IK Rössö – AIK

Eskilstuna United – Jitex BK

Lidköpings FK – Mallbackens IF

Sundsvalls DFF – IFÖ Bromölla

Umeå IK – Trelleborgs FF

Omgång 7 (20-21 maj)

AIK – Umeå IK

Alingsås FC – Jitex BK

Bergdalens IK – Lidköpings FK

IFÖ Bromölla – Bollstanäs SK

IK Rössö – Mallbackens IF

Sundsvalls DFF – Eskilstuna United

Trelleborgs FF – Gamla Upsala SK

Omgång 8 (27-28 maj)

AIK – Eskilstuna United

Alingsås FC – Bergdalens IK

Bollstanäs SK – Umeå IK

Gamla Upsala SK – IFÖ Bromölla

Jitex BK – Sundsvalls DFF

Lidköpings FK – IK Rössö

Mallbackens IF – Trelleborgs FF

Omgång 9 (3-4 juni)

Gamla Upsala SK – Mallbackens IF

IFÖ Bromölla – Trelleborgs FF

IK Rössö – Bollstanäs SK

Eskilstuna United – Alingsås FC

Jitex BK – Bergdalens IK

Sundsvalls DFF – AIK

Umeå IK – Lidköpings FK

Omgång 10 (10-11 juni)

Alingsås FC – IK Rössö

Bergdalens IK – Umeå IK

Bollstanäs SK – AIK

Eskilstuna United – Gamla Upsala SK

Lidköpings FK – IFÖ Bromölla

Mallbackens IF – Sundsvalls DFF

Trelleborgs FF – Jitex BK

Omgång 11 (17-18 juni)

AIK – Lidköpings FK

Alingsås FC – Trelleborgs FF

Bergdalens IK – IFÖ Bromölla

IK Rössö – Gamla Upsala SK

Jitex BK – Mallbackens IF

Sundsvalls DFF – Bollstanäs SK

Umeå IK – Eskilstuna United

Omgång 12 (24-25 juni)

Bollstanäs SK – Eskilstuna United

Gamla Upsala SK – Sundsvalls DFF

IFÖ Bromölla – AIK

Jitex BK – IK Rössö

Lidköpings FK – Alingsås FC

Mallbackens IF – Umeå IK

Trelleborgs FF – Bergdalens IK

Omgång 13 (1-2 juli)

AIK – Jitex BK

IK Rössö – IFÖ Bromölla

Eskilstuna United – Lidköpings FK

Mallbackens IF – Alingsås FC

Sundsvalls DFF – Bergdalens IK

Trelleborgs FF – Bollstanäs SK

Umeå IK – Gamla Upsala SK

Omgång 14 (8-9 juli)

Alingsås FC – Umeå IK

Bergdalens IK – Eskilstuna United

Bollstanäs SK – Sundsvalls DFF

Gamla Upsala SK – IK Rössö

IFÖ Bromölla – Mallbackens IF

Jitex BK – Trelleborgs FF

Lidköpings FK – AIK

SOMMARUPPEHÅLL

Omgång 15 (12-13 augusti)

Bergdalens IK – Jitex BK

IFÖ Bromölla – Sundsvalls DFF

IK Rössö – Lidköpings FK

Eskilstuna United – AIK

Mallbackens IF – Gamla Upsala SK

Trelleborgs FF – Alingsås FC

Umeå IK – Bollstanäs SK

Omgång 16 (19-20 augusti)

AIK – IK Rössö

Alingsås FC – IFÖ Bromölla

Bollstanäs SK – Bergdalens IK

Gamla Upsala SK – Jitex BK

Lidköpings FK – Eskilstuna United

Sundsvalls DFF – Umeå IK

Trelleborgs FF – Mallbackens IF

Omgång 17 (26-27 augusti)

Bergdalens IK – Alingsås FC

IFÖ Bromölla – Gamla Upsala SK

IK Rössö – Umeå IK

Eskilstuna United – Trelleborgs FF

Jitex BK – Bollstanäs SK

Lidköpings FK – Sundsvalls DFF

Mallbackens IF – AIK

Omgång 18 (2-3 september)

AIK – Bergdalens IK

Alingsås FC – Mallbackens IF

Bollstanäs SK – Lidköpings FK

Gamla Upsala SK – Eskilsuna United

Sundsvalls DFF – IK Rössö

Trelleborgs FF – IFÖ Bromölla

Umeå IK – Jitex BK

Omgång 19 (9-10 september)

AIK – Sundsvalls DFF

Bergdalens IK – Trelleborgs FF

Gamla Upsala SK – Bollstanäs SK

IFÖ Bromölla – Jitex BK

IK Rössö – Alingsås FC

Eskilstuna United – Umeå IK

Mallbackens IF – Lidköpings FK

Omgång 20 (16-17 september)

Alingsås FC – Gamla Upsala SK

Bollstanäs SK – IK Rössö

Jitex BK – Eskilstuna United

Lidköpings FK – Bergdalens IK

Sundsvalls DFF – Mallbackens IF

Trelleborgs FF – AIK

Umeå IK – IFÖ Bromölla

Omgång 21 (30 september-1 oktober)

AIK – Alingsås FC

Bergdalens IK – Sundsvalls DFF

Gamla Upsala SK – Umeå IK

IFÖ Bromölla – Lidköpings FK

Eskilstuna United – Bollstanäs SK

Mallbackens IF – Jitex BK

Trelleborgs FF – IK Rössö

Omgång 22 (7-8 oktober)

Alingsås FC – Eskilstuna United

Bollstanäs SK – IFÖ Bromölla

IK Rössö – Bergdalens IK

Jitex BK – AIK

Lidköpings FK – Trelleborgs FF

Sundsvalls DFF – Gamla Upsala SK

Umeå IK – Mallbackens IF

Omgång 23 (14-15 oktober)

Alingsås FC – Bollstanäs SK

Bergdalens IK – Mallbackens IF

Gamla Upsala SK – AIK

IFÖ Bromölla – IK Rössö

Eskilstuna United – Sundsvalls DFF

Jitex BK – Lidköpings FK

Trelleborgs FF – Umeå IK

Omgång 24 (21-22 oktober)

AIK – IFÖ Bromölla

Bollstanäs SK – Trelleborgs FF

IK Rössö – Jitex BK

Lidköpings FK – Gamla Upsala SK

Mallbackens IF – Eskilstuna United

Sundsvalls DFF – Alingsås FC

Umeå IK – Bergdalens IK

Omgång 25 (4-5 november)

AIK – Bollstanäs SK

Bergdalens IK – Gamla Upsala SK

Eskilstuna United – IFÖ Bromölla

Jitex BK – Alingsås FC

Lidköpings FK – Umeå IK

Mallbackens IF – IK Rössö

Trelleborgs FF – Sundsvalls DFF

Omgång 26 (12 november)

Alingsås FC – Lidköpings FK

Bollstanäs SK – Mallbackens IF

Gamla Upsala SK – Trelleborgs FF

IFÖ Bromölla – Bergdalens IK

IK Rössö – Eskilstuna United

Sundsvalls DFF – Jitex BK

Umeå IK – AIK