• Huvudsponsor
    Presenting partner
Lördag Lör 4 September Sep
Söndag Sön 5 September Sep
Lördag Lör 11 September Sep
Söndag Sön 12 September Sep
Lördag Lör 25 September Sep
Söndag Sön 26 September Sep
Lördag Lör 2 Oktober Okt
Söndag Sön 3 Oktober Okt

De kan bli Månadens Spelare i Elitettan och OBOS Damallsvenskan

4 juni 2021 14:00
Nyheter

Varje månad utser Svenska Spel och Elitfotboll Dam Månadens spelare i Elitettan och OBOS Damallsvenskan. Vinnarna tilldelas Hejapriset på 10 000 kronor som ska gå till klubbens CSR-arbete. Juryn som består av samtliga kaptener, journalister och experter har nu gjort sitt val och det står mellan tre spelare i respektive liga.


Det spelades fem omgångar i OBOS Damallsvenskan och Elitettan under maj. De spelare som har fått flest röster av juryn i respektive liga är:

Elitettan Hanna Boubezari, Lidköpings FK Tabby Tindell, IFK Kalmar Henna-Riikka Honkanen, Umeå IK FF

OBOS Damallsvenskan Stina Blackstenius, BK Häcken Guro Pettersen, Piteå IF DFF Madelen Janogy, Hammarby IF

Priset, 10 000 kronor, ska skänkas till något av klubbens CSR-projekt.

– Svenska Spel har under flera år utsett Månadens Spelare i OBOS Damallsvenskan, och det är fantastiskt att med Hejapriset bidra till klubbarnas viktiga CSR-arbete. Nytt för i år är att vi utser Månadens Spelare också i Elitettan och vi kommer under året dela ut Hejapriser till Månadens Spelare på totalt 160 000 kronor, berättar Sara Pettersson, avtalsansvarig projektledare på Svenska Spel.

Vinnarna presenteras under vecka 23.

Tidigare vinnare säsongen 2021

Elitettan April: Lisa Björk, Umeå IK – Sommar- och vinterakademin

OBOS Damallsvenskan April: Sveindis Jane Jónsdóttir, Kristianstads DFF - After School